Oblast
Deutsch English Netherland Polski Pycckuu Français Espanol

Oblast v Krušných horách, kterou vám blíže představíme, jsme si vymezili kolem kopce Bouřňák zhruba mezi obcemi Mikulov a Moldava neboť zde je zvláště v zimě velká možnost sportovního vyžití.

Turistická mapa oblasti

Bouřňák (869 m) patří mezi nejvyšší vrcholy Krušných hor a byla na něm postavena první česká turistická chata v Krušných horách. O její stavbu se zasloužil Lím Karel, který byl na začátku 20. století velkým propagátorem Krušných hor a pojmenoval kopec Stűrmer jako Bouřňák. Základní kámen chaty byl položen roku 1928 a v roce 1930 byla otevřena. Dnes se nazývá Hotel Bouřňák - Chata Karla Líma. Od roku 1975 je na ní umístěna jeho pamětní deska. Dnes je z chaty hotel, ke kterému lze dojet po asfaltové silnici až na výjimky i v zimě. Parkoviště u hotelu je ale určeno pro hosty a proto doporučuji odstavit vůz na parkovištích ještě před odbočkou z hlavní silnice. Většina návštěvníků však raději nechává v zimě auto na parkovišti dole v Mikulově a vyhne se tak mnohdy dobrodružné cestě po zasněžené silnici serpentinami k vrcholu. Nahoru se pak nechají vytáhnout vlekem po černé sjezdovce, která se používá jako slalomový svah. Cestu zpět můžete zvolit nejen tudy, ale i po dalších mírnějších sjezdovkách.

Fláje je zaniklá obec, která musela ustoupit stavbě vodní nádrže Fláje. Ta byla vybudována v letech 1951 až 1964 jako zdroj pitné vody a není využívána k rekreaci. Název Fláje také označuje část obce Český Jiřetín.

Grünwaldské vřesoviště se nachází na náhorní plošině v nadmořské výšce cca 850 m poblíž Nového Města, části obce Moldava. Nevede sem žádná značená turistická trasa a přístup není snadný. Vřesoviště má rozlohu 39 ha a rašelina dosahuje místy mocnosti až 7 m, průměrně asi 5 m. Najdeme zde rašelinné jezírko, roste tady rosnatka okrouhlolistá, šicha černá, rojovník bahenní, vřes obecný a najdeme tu i ohroženého tetřívka obecného.

Hrob je městečko 10 km od Teplic. Ve městě najdete Hornické muzeum, kde exponáty nejsou pouze ve vitrínách, ale také v prostorách, které jsou věrnou kopií středověkého dolu.

Krušnohorská magistrála je přes 240 km dlouhá turistická trasa pro pěší i cyklisty a v zimě pro běžkaře. Táhne se od Chebu až po Sněžník u Děčína.

Krušnohorská železnice z Mostu přes Dubí do Moldavy v Krušných horách s napojením do sousedního Saska byla postavena ve druhé polovině 19. století. První úseky byly zprovozněny v roce 1877. V současné době se zamýšlí i znovupropojení přerušené tratě s Německem. Od července 1998 je úsek Louka u Litvínova - Moldava v Krušných horách kulturní památkou České republiky. Pro zajímavá technická řešení dráhy a krásnou okolní přírodu je jízda železnicí vyhledávaným turistickým zážitkem. Každoročně se koná např. akce Mikulášský parní expres. S Toulavou kamerou České televize se můžete podívat na reportáž o této zajímavé železnici.

Mikulov (595 m) je malebné městečko pod Bouřňákem, asi deset kilometrů od Teplic. Jde původně o hornickou obec ze 14. století, s barokním kostelem, několika hrázděnými stavbami a množstvím rekreačních chat. Kostel Sv. Mikuláše byl původně evangelický. Jako modlitebna sloužil od roku 1551. V roce 1629 byl vysvěcen na katolický. Dnešní podoba kostela je z roku 1752. Ve věži je nyní pouze jediný zvon, ostatní byly za války odvezeny do Německa. V dolní části obce je parkoviště a hned u něho dojezd několika sjezdovek a nástup vleků. Nad obcí je technická kulturní památka – železniční trať s nádherným mostem. Mikulov je centrem sjezdového lyžování.

Moldava (790 m) je protáhlá horská obec u hranice s Německem. Vznikla v 15. století kolem sklářské huti a dnes se skládá se ze tří částí vzdálených od sebe zhruba po dvou kilometrech - Nového Města a Horní a Dolní Moldavy. Najdete zde barokní kostel ze 17. století, restaurovanou středověkou sklářskou huť, památkově chráněný hřbitov, hraniční přechody do Německa, čerpací stanice a lyžařský běžecký areál. Na Horní Moldavě nedaleko hraničního přechodu byl postaven v roce 1947 pomník Františka Koubka. Připomíná člena finanční stráže, který byl 28. září 1938 zastřelen příslušníky německých bojůvek Freikorps.

Vitiška je název sjezdovky i horské chaty, ke které se dostanete, když zhruba v polovině cesty z Mikulova na Bouřňák odbočíte směrem na Cínovec a jedete asi 600 metrů.

Booking.com
Chcete zdarma uvést vaši firmu na těchto stránkách? Napište nám na info@bournak.cz.